fbpx

Avastusretk Kihnu – Toomase #kalastusseiklused

Avastusretk Kihnu – Toomase #kalastusseiklused

Laupäeval juhtus nii, et sattusime Markkoga elus esimest korda Kihnu. Loomulikult ei läinud me sinna suvitama, vaid meil oli ikka tõsine plaan Liivi lahest mõned kalad ka välja meelitada. Seda, kas meil see ka õnnestus, ning mis tarkusi me saarelt kaasa tõime, saadki postitusest lugeda.


Seekord oli Markko see, kes polnud ammu kalale jõudnud. Neljapäeval tuli ta meile poodi plaaniga, et läheks õige nädalavahetusel vee äärde? Teised olid ennast juba ära lubanud, kuid mulle plaan sobis. Nii jäigi jutt, et lähme laupäeval Vormsile haugi püüdma.

Käiku läheb plaan B.

Järgmine päev praampileteid ostma hakates selgus aga, et piletimüüjatel on meiega teised plaanid. Nimelt tuli välja, et nädalavahetustel on Vormsil kõva liiklus. Me oleks sinna küll saanud, aga samal päeval tagasi enam mitte. Ööseks me jääda ei tahtnud, seega pidime asjad kiirelt ümber mõtlema. Kuhu me siis lähme?

Kuna me kumbki ei olnud vanadest kohtades huvitatud, siis otsustasime valida mõne meie jaoks seni avastamata saare. Luubi alla jäi Kihnu.

Landipüügist ei teata Kihnus midagi.

Saar sai välja valitud, nüüd jäi üle ainult püügikohtade luuret teha. Otsima hakates selgus aga, et infot väga ei olegi ning need mõned postitused, mis me foorumitest leidsime, ei olnud ka just kõige optimistlikumad. Isegi mõned kohalikud tuttavad, kes meil välja õnnestus ajada, ei teadnud sealse spinningupüügi kohta midagi öelda.

Nii me vaatasime satelliidi pildi pealt mõned huvitavamad püügikohad välja ja esimene laupäeva hommikune “Kihnu Virve” (Munalaiu-Kihnu praam) viis meid kenasti kohale.

Läheb mölluks.

Saar võttis meid avasüli vastu ja sadamas käis hoogne toimetamine. Külgkorvidega mootorrattad ja vanad veokad, kastid istumispinkidega varustatud, kogusid hoogsalt turiste peale. Sadamaturus käis kibe kauplemine külma õlle ja sooja leivaga. 

Kihnu sadamaturg.

Võtsime isegi mõned lihapirukad ja liikusime sigina-sagina käest eemale. Esimene plaan oli saare lõunatipus haugi jahtida. Tuletornist itta jääv sopp tundus satelliidi järgi selleks täitsa sobiv olevat. 

Otsustasime kasutada vanakooli navigeerimis vahendeid ja ostsime praamilt Kihnu kaardi.

Pitkänä ots ehk püügikoht number 1.

Jätsime auto tuletorni juurde ja kahlasime sealtsamast vette. Kogu sopp, tuletornist kuni laidudeni välja, oli tingimuste poolest ideaalne haugi asumaa.

Rannajoon oli tiheda taimestikuga kaetud. Iga sammu peale ujusid jalge alt suured kogred kahte lehte. Paksust taimestikust läbi saades jäi järgi madala rohuga põhi, kus siin-seal olid liivased laigud. 

Proovisime kõiki lante ja igatsorti tehnikaid, aga kala meil pooleteist tunni jooksul saada ei õnnestunud. Järgmiseks läksime tagasi sadamasse, lootusega ahvenat saada.

Kihnu sadam ehk püügikoht number 2.

Seal käis püük nii nagu sadamatest ikka. Väiksemate jahtide vahelt, suurte laevade taskutest, muuli otsast ja roo äärest. Proovisime kummiluttidega, pöörlevatega, vobleritega ja ussi lohistamisega. Täielik vaikus.

Kohalikud külgkorvimehed ütlesid, et nad pole mitte kunagi seal kedagi lanti loopimas näinud. Pakkisime asjad kokku ja liikusime edasi väiksemasse sadamasse.

Sigatsuaru auk ehk püügikoht number 3.

Kaartide järgi tundus koht vingem, kui ta päriselt oli. Sada meetrit süvendatud kraavi, mis oli paksult kokre täis. Nii paksult, et lant käis kerides stabiilselt põnks ja põnks vastu kalu. Ahvenast, mida me püüda üritasime, polnud loomulikult kõppugi.

Küll aga meil õnnestus seal kohalike härradega jutule saada. Küsimuse peale, et kust kala saab, vastasid mehed, et kala saab võrgust! Sealgi pidi teda viimasel ajal vähe olema.

Üks meestest teadis siiski rääkida, et tal sõber käib Ranna kämpingute alt kahlakatega meres ja pidi täitsa haugi ka saama. Andsime härradele info eest pudeli mandri õlut ja võtsime suuna juhatatud kohta. 

Suarõ ninä ehk püügikoht number 4.

Seal oli tegemist chillimiseks mõeldud rannaalaga. Võrkpalliplatsid, toolide ja laudadega grillkohad, vetsud jms. Kasutasime võimalust ära ja lõime kaasa võetud grilli naerma.

Pärnu mehed toodavad keskkonnasõbralikke ühekordseid grille! Tasub proovida!

Toorvorstikesed, grillitud mais ja paprika ning värske salat taastasid vajalikud energiavarud ja peale sööki ajasime kahlakad taas jalga. 

Sealne vesi oli hoopis midagi muud, kui me sinnamaani näinud olime – sogane ja hõljuvat maltsa täis. See tegi püügi peaaegu võimatuks. Iga vise oli landil tuust taga.

Põhi oli jälle seevastu täitsa vinge. Pigem küll merikale sobilikul kivisel põhjal oli stabiilselt poolemeetriseid järske auke. 

Igatahes tuli meil seal jälle leppida kalade võiduga ning me võtsime suuna viimasele püügipaigale. Järjekordne kohalik juhatas meid Lemspi küla külje alla.

Laoba ninä ehk püügikoht number 5.

Tolle paiga kohta mainis meid sinna juhatanud kohalik, et seal käivad mehed sügiseti lõhet püüdmas. Miks seal siis ka haugi olla ei või?

Hüppasime pükstesse ning marssisme hoogsalt vette. Piitsutasime taas ilma tulemusteta mõnikümmend minutit vett ja siis ka meie hoog rauges. Kui ikka kala ei ole, siis sa teda välja ka ei meelita.

Leppisime sellega, et meil tuleb Kihnust ilma kalata koju minna ning sõitsime sadamasse praami ootama. Ilmselt räägitakse veel mitu põlve müüte sellest, kuidas kaks pealinnlast käisid saarel lanti loopimas.

Kokkuvõtvat infot.

Praami oodates jõudsime Markkoga mõlemad arusaamani, et Kihnu on tore idülliline saareke, kus akusid laadida, kuid kalale pole sinna küll mõtet minna. 

Kuupäev: 31. august 2019

Koht: Kihnu saar

Ilm: Laus päike. 4-5 m/s lõuna tuul. Õhk +20 kraadi, vesi +18 kraadi. 

Püügiviis: Spinningupüük kahlates ja kaldalt

Saak: Kuskil 8 püügitunniga 0 kala ja 1 võtt. Võis olla ka kogre tragimine.

Päeva lant: Seda õiget meil kaasas ei olnud. 


Sulle meeldis see postitus? Liitu meie kalastusseiklejate armeega ja ole kursis kõigi meie tegemistega. Telli endale kõige seiklusrikkam uudiskiri SIIT!  


“Toomase #kalastusseiklused” rubriigi näol on tegemist minu isikliku kalapüügi päevikuga. Kuna ma olen paadunud kalastuslugude fänn ja kolan tihti tundide kaupa teiste meeste virtuaalsetel kalapüügi radadel, siis otsustasin midagi kommuunile tagasi anda. Mida ma siis täpsemalt anda plaanin? Võimalikult ehedaid ja vahetuid lugusid ühe kalastussõltuvuse küüsis rabeleva mehe argistest kalalkäimistest. Loodetavasti pakuvad mu sissekanded Sulle pisut teistsugust lugemist ning mis peamine – annavad veidikene inspiratsiooni!

Muideks, kui Sul tekib küsimusi, tuleb lihtsalt mõni hea mõte või tunned vajadust tagasisidet anda, siis jumala eest, ära hoia mõtteid endale. Kirjuta need kommentaariumisse või saada mulle e-mailile: toomas@trevallyfishing.ee. Mina tänan!

 

Share this post

Comment (1)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga